Старовинні садиби Сумщини. Кролевець. Садиба Рудзинських.

Сергій Тихенко

Кролевец-3У мальовничому куточку Кролевця, недалеко від річки Свидня, на південно-східній околиці міста поблизу старовинного шляху на Глухів в глибині старого саду стоїть ошатний білий будинок, що належав дворянам Рудзинським (фото ).

Будинок збудував у 1820-х рр. кролевецький повітовий лікар, колезький радник Федір Павлович Рудзинський. Після його смерті в 1831 р. садиба й будинок перейшли у власність до сина, ротмістра Йосипа Федоровича Рудзинського.
Останнім власником був Володимир Іванович Рудзинський, член Кролевецької міської думи, учасник визвольного руху початку XX ст. Доля його завершилась трагічно. В 1919 році, за спогадами кролевчанина Федора Коновалова, його було розстріляно більшовиками, які у відповідь на вбивство в Германії Карла Лібкнехта та рози Люксембург.
Кролевец-2Після революції будинок Рудзинського став своєрідним сільським клубом. Пізніше тут була відкрита початкова школа, яка стала філіалом середньої школи №2. У 60-ті роки на базі цього маєтку був відкритий дитячий санаторій. На сьогодні ця споруда — архітектурна пам’ятка кінця XIX — початку XX століття перебуває у приватній власності.
Історія родини Рудзинських та їхньої садиби цікава для нас ще й тим, що вона пов’язана з Тарасом Шевченко. В 1929 р. Всеукраїнський історичний музей придбав в конторі Держторгу картину під назвою « Портрет лікаря Рудзинського» ( фото ). Зліва внизу червоною фарбою зазначена дата та підпис автора: «1845 Т.Шевченко». Насправді портретована особа – Ротмістр Йосип Рудзинський, син лікаря Рудзинського, знайомство Т.Шевченка з Й Рудзинським та перебування поета в Кролевці сумнівам не підлягають.

.

.

.

.

Садибний будинок Рудзинських у Кролевці (фото) є унікальним за ступенем збереженості й високими художніми Кролевец-1якостями архітектурним типом міського дворянського садибного будинку, що до того ж має велике історико-меморіальне значення.

.

.

.

.

.

.

.

.

.Кролевец-4

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: