Старовинні садиби Сумщини. Лука. Садиба Линтварьових.

Сергій Тихенко

Садибний комплекс Линтварьових міститься на північній околиці м.Суми, яка називається Лукою. Нині Лука є передмістям Сум. Протягом XVII—XIX ст. це було самостійне поселення — спершу слобода, а потім — село. Лука лежить на надзаплавній терасі правого берега р. Псел біля підніжжя так званого Липенського городища. Наприкінці XVII ст. Лука належала сумському полковнику Герасиму Кондратьеву, засновникові Сум. Частина Луки, яка прилягала безпосередньо до підніжжя Липенського городища, мала назву «Куліші». Ним у другій половині XVIII ст. володів сенатор і генерал М.Б.Самойлов, котрий протягом 1780-1790 pp. збудував тут мурований панський будинок, який потім неодноразово перебудовувався. Цей будинок став ядром садибного комплексу (фото ).

Лука-1

З 1970 р. садиба належала поручику М.К.Лаврентьеву, а з 1825 р. — його небожу П.М.Линтварьову та нащадкам останнього. Відтак за садибою закріпилося найменування «садиба Линтварьових». Линтварьови були нащадками сумського козацького сотника Андрія Марченка й відігравали провідну роль серед сумського дворянства. У 1825 р. в садибі було споруджено дерев’яний західний флігель, у середині XIX ст. — мурований східний флігель (фото ).

Лука-2

Вони, разом із мурованим садибним будинком, збереглися донині. Інші житлові й господарські споруди садиби втрачені протягом XX ст.
Згідно з даними істориків на території Луки існував Сумський Іоано-Предтеченський дівочий монастир в якому проживала грузинська царівна. Ніби-то вона прожила 47 років і померла в 1811 р., після чого монастир було закрито. Ані прізвища царівни, ані її поховання наразі не встановлено.
Міжнародна історико-культурна цінність садиби в тому, що протягом 1888, 1889 та 1894 років у західному дерев’яному флігелі ( фото ) мешкав Антон Павлович Чехов.

Лука-3

Тут же проживали його брати і сестра. Тут жив, передчасно помер і був похований на Лучанському кладовищі його брат, художник М.П.Чехов (1858-1889). Він пізніше не раз згадував ці місця і навіть мріяв оселитися на Луці. Так, перебуваючи в Італії, він писав: «Аббация и Адриатическое море великолепны, но Псел и Лука лучше».
Окрім А.П.Чехова з родиною, тут бували інші видатні люди: поет О.М.Плещеев, художники В Є Маковський та К.В.Лебедев, літературознавець Н.О.Котляревський, історик О.Я.Єфіменко, економіст В.П.Воронцов, князь Д.О.Хілков та інші.
Головний садибний будинок, найвірогідніше, був збудований за проектом харківського архітектора П.Ярославського. .
Зараз садиба знаходиться у аварійному, вкрай незадовільному стані (фото ).

Лука-4

Лука-5

Садибний комплекс Линтварьових, що знаходиться в обласному центрі на березі річки Псел в місці, пов’язаному з древньою та сучасною історією сумчан ідеально підходить для облаштування культурно-історичного центру. Зберегти та відновити садибу, її територію – завдання цілком посильне для місцевої влади та громади, однак особливого бажання у обох суб»єктів немає..

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: