Старовинні садиби Сумщини. Глухів. Садиба Кочубеїв.

Сергей Тихенко

Одноповерховий мурований будинок за чавунною огорожею, оточений деревами та кущами, розташований у периферійній зоні історичного середмістя неподалік Вознесенського кладовища на вулиці Романівській (нині вул. Т. Шевченка,30) належав у свій час родині Кочубеїв ( фото ).

Глухов-4

Глухов-5

Відома козацько-старшинська родина Кочубеїв належала до числа найбільш заможних людей України-Гетьманщини XVIII — XIX ст. Андрій Кочубей займав старшинські посади у Війську Запорозькому, його онук — Василь Кочубей був козацьким старшиною, генеральним писарем Війська Запорозького ( фото ).

Глухов-2

Родина Кочубеїв мала свій герб, на якому можна побачити золотий напівмісяць, зірку і два хреста на червоному полі (фото).

Глухов-6

В 1704 році розпочалась історія трагічного кохання дочки Кочубея Мотрі та гетьмана Мазепи. В 1708 році Кочубей передав скаргу на гетьмана російському царю Петру I щодо зради Мазепи. Цар не повірив і роком пізніше Василя Кочубея було страчено. Коли розрив Мазепи з Росією було підтверджено, цар вибачився і повернув сім’ї Кочубеїв їхні маєтки. Тоді ж на їхньому фамільному гербі з’явилось згораючи в полум’ї серце та надпис «ELEVOR UBI CONSUMOR» ( «Здіймаюсь, коли загинув»).

Олександр Пушкін, поема «Полтава» :

«Но Кочубей богат и горд
Не долгогривыми конями
Не златом, данью крымских орд
Не родовыми хуторами,
Прекрасной дочерью своей
Гордится старый Кочубей»

Кочубеям належало багато маєтків та земель. В глухівському повіті – це село Ярославець, яке гетьман Мазепа передав Василю Кочубею універсалом 1968 року. Там донині зберігся один з дерев’яних флігелів та розкішний, але занедбаний парк. Інтер’єр однієї з кімнат палацу в Ярославці (фото).
Глухівська садиба збудована у 1904р. За радянської доби тут містилися дитячі заклади. Будинок не зазнав великих перебудов: внутрішнє розпланування збереглося, лише встановлено кілька перегородок; частково втрачено декор інтер’єру . Зараз у будинку міститься дирекція Державного історико-культурного заповідника у м. Глухові (фото).

Глухов-1

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: